На първо място, при стрес провокираме лицеви крампи, така еластиновите влакна се разтягат повече, отколкото трябва, кожата губи еластичност. Ако сме дълго време в стресово състояние, има спазми, застой на кръвта, застой на лимф6а, подуване на лицето, торбички под очите, бръчки… Затова трябва да отпускаме стегнатите мускули.
Какви хормони се отделят по време на стрес:
1. Адреналин — капилярите на кожата са подложени на спазъм, кръвта започва да се застоява, лишават се от кислород и основни хранителни вещества. Кожата става бледожълта..
2. Кортизол — провокира повишаването на кръвната захар, променя молекулите на колагена, кожата става скована, увеличава се броят на бръчките. — Забавя деленето и възпроизводството на клетките – фибробласти, което забавя образуването на колагенови влакна и нарушава тяхното възстановяване. — Намалява естественото производство на хиалуроновата киселина, която е отличен овлажнител на кожата. Кожата става суха. -Излишъкът от този хормон стимулира образуването на мазнини, те се натрупват в органите и тъканите на тялото и увеличават производството на себум.
3. Хистовина (голямо количество от този хормон се образува в червата ни по време на стрес) — причинява обриви, малки пъпки, както и повишена чувствителност на кожата към различни дразнители.
По време на стрес, на кожата се усеща постоянна компресия, кожата става отпусната, покрита с малки или по-дълбоки бръчки. Така например в ъглите на очите се появявя така нареченото „настръхване“. Мускулите, противоположни на скобата, или антагонисти, докато са в отпуснато състояние, постепенно атрофират и не могат да поддържат меките тъкани, има деформации като спускане на горния клепач, увиснали бузи.
Нашата задача днес е да отпуснем всички мускули на лицето по време на медитацията.